Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Oznamy a Správy

Oznamy a Správy

Darovanie krviVytlačiť
 

daruj krv.jpgPomôžte pacientom, alebo aj vyšim blízkym v ohrození života. Darujte najvzácnejšiu tekutinu, darujte krv.


 
 

OZ Rybolov Prestavlky - Verejná zbierkaVytlačiť
 

SMS dar

OZ Rybolov Prestavlky svojou snahou o obnovenie vodnej nádrže Prestavlky zverejňuje Verejnú zbierku pod názvom " OBNOVA VODNEJ NÁDRŽE PRESTAVLKY", ktorá sa bude konať v termíne od 1.7.2019 - 30.6.2020. Zbierka je zaregistrovaná na MV SR pod číslom SVS -OVS2-2019/019162.  

Prispieť môžete prostredníctvom darcovskej SMS  správy  alebo vkladom na bežný účet. Viac info na stránke OZ Rybolov Prestavlky


 
 

Zberný dvorVytlačiť
 

Zberný dvorOznamujeme občanom, že od 1.júna 2019 sme otvorili Zberný dvor pri Obecných dielňach (areál bývalého družstva v Prestavlkoch) 

Otvorený bude v:
stredu 8:00 - 17:00 
sobotu 9:00 - 12:00


 
 

Upozornenie - Africký mor ošípaných a diviakovVytlačiť
 

AMOŠtátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky UPOZORŇUJE na Africký mor ošípaných a diviakov. Viac o výskyte, prenose a prevencii v prílohách.


 
 

Upozornenie na zaburinenie pozemkovVytlačiť
 

ZaburinenieOkresný úrad ZH, odbor pozemkový a lesný VYZÝVA všetkých vlastníkov, nájomcov a správcov pozemkov, aby si splnili svoju zákonnú povinnosť a udržiavali svoje poľnohospodárske aj nepoľnohospodárske pozemky v Nezaburinenom stave. Viac v prílohe.


 
 

Upozornenie pre občanov !Vytlačiť
 

Upozornenie_22-2-2019.jpg


 
 

Ak správne triedime, svet je krajšíVytlačiť
 

Vianoce od EnivpackVianoce, najočakávanejší sviatok roka, sú predo dvermi, avšak čoraz viac sa stávajú aj sviatkami veľkej spotreby a nadmernej tvorby odpadu. Málokto sa ale zamyslí, ako by mohol osobne prispieť k tomu, aby boli Vianoce menej konzumné.
 
Aby sa odpad správne triedil aj v čase Vianoc a množstvo vytriedeného odpadu sa zvyšovalo, najlepšou cestou je pokračovať vo vzdelávaní a motivovaní obyvateľstva aj v období pred a počas sviatkov.

Majte na pamäti nasledovné pravidlá:
 

  • Snažte sa odpad netvoriť vôbec, alebo čo najmenej.
  • Zálohované obaly nepatria do koša, vráťte ich do predajne. Dodržiavajte farebnú abecedu triedenia: sklu patrí zelená, papieru modrá, plastom žltá, kovom červená a nápojovým kartónom oranžová farba. Napovie Vám aj označenie na obale: ​
  • Riaďte sa pravidlami triedenia vašej obce. ​​Len vytriedený odpad sa dá zhodnotiť a recyklovať.
  • Trieďte odpad, oplatí sa to. Za vytriedený odpad občan neplatí, jeho zber hradia výrobcovia prostredníctvom OZV ENVI - PAK.

 
V prípade otázok nás kontaktujte:

E-mail:obce@envipak.sk
ENVI - PAK, a.s. • Galvaniho 7/B • 821 04 Bratislava
www.envipak.skwww.triedime.skwww.zodpovednaspolocnost.sk


 
 

EXPRES rádio 13.8.2018Vytlačiť
 

Nedostatok žien súcich na vydaj inšpiroval starých mládencov k stavbe vlastného pomníka.

Prestavlky sú malá nenápadná obec v okrese Žiar nad Hronom. No predsa je niečím výnimočná. Slobodní muži tu majú svoj pomník. Veselú atrakciu postavili v roku 1962 členovia Spolku starých mládencov, ktorých inšpiroval nedostatok žien v okolí súcich na vydaj. Vypočuj si rozhovor kliknutím na obrázok

Pomník starých mládencov


 
 

Areál TJ Prestavlky prešiel ďalšou rekonštrukciouVytlačiť
 

Z dotácií od SFZ zrekonštruovali šatne a spravili oporný múr

Čítajte viac: https://myziar.sme.sk/c/20879486/areal-tj-prestavlky-presiel-dalsou-rekonstrukciou.html#ixzz5Nen5o2ta
šatne.JPG

 

Stredoslovenská televízia - reportáž z 14.8.2018

 

 


 
 

Päťdesiat rokov futbalu v PrestavlkochVytlačiť
 

Oslávili sme 50. výročie založenia klubu futbalovým turnajom

Na turnaji sa zúčastnili štyri tímy – TJ Partizán Prochot, TJ Lovča, váber okresu Žiar nad Hronom a domáci klub TJ Prestavlky – Horná Trnávka.

Na oslavách klubu sa zišlo približne 200 ľudí, medzi ktorými nechýbali ikony klubu, ktoré stáli za rodom futbalu v tejto obci. „Všetky osobnosti klubu boli ocenené fotoknihou, kde sú zábery od vzniku TJ až po súčasnosť.

Turnaj TJ PrestavlkyFotky z turnaja vo Fotogalérii TU

Z histórie

V roku 1968 skupina nadšencov, medzi ktorých sa radili Ľudovít a Ján Vidovci, Henrich Beňo, Ján Mikuláš, Vojtech Kukučka a Jozef Veterný založili za podpory v tom čase prosperujúceho JRD Prestavlky, Telovýchovnú jednotu Družstevník Prestavlky. V roku 1969 sa začalo s budovaním futbalového ihriska v časti Šefranica, kde terénne práce buldozérom robil Jozef Tonhajzer. Ďalšie práce spojené s dokončovacími úpravami hracej plochy a oplotenia brigádnicky vypomáhala mládež združená v TJ. Toto novovybudované futbalové ihrisko sa dalo do užívania TJ Družstevník Prestavlky v roku 1971. Neskôr v roku 1975 sa postavili futbalové šatne, ku ktorým o rok na to pribudla aj budova sociálnych zariadení.

Vlastná hymna

V Prestavlkoch majú aj svoju hymnu, čo je veruže rarity medzi dedinskými klubmi. „V začiatkoch pôsobenia našej TJ na futbalovej scéne zložil veľký fanúšik prestavlckého futbalu Ľudovít Král (Kareš) hymnu, ktorú si hráči spievali po víťazných zápasoch,“ doplnil starosta. „Tri nula sme im dali, dýchať sme im nedali, ubehali sme ich ako sýkorky, Kareš skóre otvoril, Miro Beňo zakončil a Abrahám medzi tým frmol im spravil,“ znela.

Historické štatistiky

Ďalšou zaujímavosťou z histórie klubu je, že zo začiatku fungovania klubu sa hráči na zápasy na ihriskách súperov dopravovali „vétrieske“. Najviac zápasov za TJ Prestavlky odohrali Ľuboš Kukučka (454), Ladislav Haško (447), Maroš Kukučka (358). Najviac gólov nastrieľali Peter Dovec ml. (171), Ľuboš Kukučka (143) a Ladislav Haško (126). Dlhodobé štatistiky TJ Prestavlky vedie Ladislav Haško. Tréneri, ktorí pôsobili v dlhodobej histórii prestavlckého futbalu boli Ján Foltán, Július Toma, Ľudovít Král, Štefan Greguš, Milan Štefan, Jozef Gáfrik, Peter Veterný, Ľuboš Kukučka, Maroš Kukučka, Ján Abrahám, Ľudovít Beňo a Jakub Haring.

Šéfovia klubu

„Na čele TJ Prestavlky sa v priebehu päťdesiatich rokov  vystriedalo niekoľko predsedov. Prvým bol Vojtech Foltán. Toho neskôr vystriedal Štefan Škopec. V 70. a 80. rokoch to bol opäť Vojtech Foltán, v roku 1985 do funkcie nastúpil Vojtech Kukučka. V roku 1990 funkciu predsedu prebral Jozef Beňo, ktorý v tejto funkcii pôsobil až do roku 1998, keď  sa znova do tejto funkcie vracia Vojtech Kukučka, ktorého na krátky čas vystriedal Ladislav Haško. V roku 2007 sa TJ Prestavlky pretrasformovali na Občianske združenie a do jeho čela som bol zvolený Ján Abrahám V súčasnosti túto funkciu vykonáva Milan Dolnický.

Úspechy TJ Prestavlky

V druhej polovici 80.–tich rokov v sezóne 1987 -88 sa umiestnilo mužstvo dospelých na druhom mieste a o rok na to v sezóne 1988 – 89 na prvom mieste v druhej najvyššej okresnej súťaži, v tom čase v III. triedy dospelých. Ale na vzdory zmenám v štruktúre okresných súťaží zostali hrať naďalej v tej istej okresnej triede. Medzi najväčšie úspechy klubu patrí sezóna 1995/1996, kedy tím postúpil do prvej okresnej triedy. Dorastenci v predminulej sezóne skončili tretí a v uplynulej sezóne súperili s Breznom o postup do III. ligy U19, napokon skončili druhí vo štvrtej lige. „V posledných 12 rokoch sme so žiakmi vyhrali trikrát majstrovstvá oblasti. V roku 2012/2013 sme postúpili do tretej ligy v kategórii U 15 skupiny C sme skončili druhí za Kalinovom. Máme aj mládežnícke družstvo dievčat, ktoré v uplynulej sezóne skončilo za Žarnovicou na druhom mieste, dokonca naše dievčatá predbehli aj Pohronie.

Víťazom turnaja okresný výber

Dosť však bolo histórie. Nedávny futbalový turnaj bol o zábave, ale aj fair-play a dobrom futbale. Z celkového víťazstva sa tešil výber Žiarskeho okresu. „Chcem sa poďakovať Zdenovi Záhorcovi, Dušanovi Karáskovi, Stanovi Šimkovi, Jozefovi Macejkovi, Michalovi Bienovi a všetkým hráčom okresného výberu, že sa na našom turnaji zúčastnili a dobrými výkonmi skvalitnili jeho priebeh.

Výsledky: TJ Prestavlky – Horná Trnávka – TJ Partizán Prochot 6:1, TJ Lovča – Výber okresu 4:4, na pk 10:11. Zápas o 3. miesto: TJ Lovča – TJ Partizán Prochot 9:2, finále: Výber okresu – TJ Prestavlky-Horná Trnávka 4:4, na pk 5:4.

Víťazná zostava okresného výberu: Zdeno Záhorec, Dušan Karásek, Stanislav Šimko, Rastislav Benča, Andrej Rafaelis, Michal Kukučka (FK Pohronie B), Lukáš Sklenka, Patrik Karásek (OŠK Lutila), Michal Zúberník (Vyhne), Erik Škriniar (L. Vieska), Michal Kapusta (Lovčica), Martin Šimko(MFK Zvolen), Pavol Gordulič (Slaská). Mužstvo viedli hrajúci tréneri Dušan Karásek, Zdeno Záhorec a Stanislav Šimko

Individuálne ocenenia: Najlepší brankár: Šimon Kasan (TJ Prestavlky – Horná Trnávka), Najlepší obranca: Ján Abrahám ml. (TJ Prestavlky – Horná Trnávka), Najlepší záložník: Martin Šimko (Výber okresu), Najlepší útočník: Róbert Neuschl (TJ Lovča).


 
 

RadaryVytlačiť
 

RadaryPochvalu aj kritiku z neznalosti sme si vyslúžili za osadenie radarov pri hlavnej ceste. Na žiadosť občanov sme už pred rokom urobili prieskum na dodávateľa informačných radarov. Z prieskumu trhu nám najlepšiu ponuku dala firma BELLIMPEX s.r.o. Štúrovo v sume 4092 € s DPH. Osadenie radarov bolo konzultované a schválené dopravným inžinierom. Radar na vstupe do Hornej Trnávky  z diaľky tienia konáre stromov, ktoré budú v dohľadnej dobe orezané. Radar na výjazde z Prestavĺk bol osadený tak isto logicky, nakoľko sme jedna súvislá obec Prestavlky – Horná Trnávka a do budúcnosti chceme, aby boli tabule „koniec obce/začiatok obce“ osadené na jednom stĺpe na hranici katastrov. Tým pádom bude platiť 50-ka súvislo z Prestavĺk až po koniec Hornej Trnávky.


 
 

Informačné - smerové tabuleVytlačiť
 

Info tabule 1Koncom minulého roka boli v oboch častiach našej obce postupne osádzané Informačno – smerové tabule. Objednalil sme si ich u spoločnosti Alfa reklama, ktorá sa zaoberá takouto činnosťou. Celkovo bolo osadených 8 stĺpov so smerovými tabuľami, jedna v Hornej Trnávke pri KSC a sedem v Prestavlkoch.  Informačné tabule nás stáli 3723 €.

Info tabule 2 Info tabule 3 Info tabule 4

 


 
 

Ponuka práceVytlačiť
 

ponuka práceÚstav na výkon väzby v Banskej Bystrici ponúka viacero voľných pracovných miest na pozícii dozorcu. Viac v prílohe.


 
 

Oznam Policajného zboru v Banskej BystriciVytlačiť
 

Policajný zborPozor! Podvodník opäť "nachytal" 81-ročnú dôchodky zo Žiaru nad Hronom na starý trik.


 
 

Seniori pozor !Vytlačiť
 

 Nestaňte sa obeťami podvodníkov a zlodejov !

Policajný zbor opakovane upozorňuje občanov, najmä seniorov, aby nepožičiavali peniaze osobám, ktoré nepoznajú. Môže ísť o podvodníkov a zlodejov.

dôchodcoviaVostatnom období sú zaznamenávané  prípady, kedy neznáme osoby (páchatelia) volajú starším osobám  a  predstavujú sa nielen ako ich príbuzní alebo známi (vnuk, syn, brat, sused, spolužiak) a žiadajú požičať peniaze na rôzne účely, ale tiež akolekári. Seniorov kontaktujú telefonicky v neskorých nočných hodinách alebo skorých ranných hodinách a oznámia im, že ich príbuznýspôsobil dopravnú nehodu, leží v nemocnici, nemôže komunikovať, lebo si pri nehode odhryzol jazyk a súrne potrebuje peniaze.Páchatelia volajú niekoľkokrát za sebou, aby znemožnili seniorovi preveriť, či skutočne volá ich príbuzný. Žiadajú, aby peniaze poslali po taxikárovi alebo poslali neznámej osobe cez službu Western Union, príp. ich osobne priniesli na určené miesto a odovzdali osobe,, ktorá zariadi všetky potrebné veci, najmä to, že nehoda nebude hlásená polícii.

Policajný zbor preto upozorňuje seniorov, aby si vždy overili, či naozaj ich telefonicky kontaktuje ich príbuzný alebo lekár, či iná osoba, ktorá sa predstavila v telefóne. Zároveň vyzýva seniorov, aby nedávali peniaze osobám, ktoré nepoznajú, aby nevyberali úspory zo svojich účtov pre cudzie osoby, aj keď pôsobia dôveryhodne.

V nemalej miere sú Policajným zborom zaznamenávané aj prípady, kedy páchatelia oslovujú seniorov ako pracovníci elektrární, vodární, plynární, sociálnych úradov, či iných inštitúcií, ktorí prišli vrátiť preplatok, vyplatiť sociálny príspevok, zvýšiť dôchodok alebo kontrolujú stav elektromeru a podobne. Tiež vystupujú ako cudzinci, ktorí sa pýtajú na cestu do nemocnice a následne pýtajú peniaze na operáciu ich príbuzného, ktorý mal dopravnú nehodu s kamiónom  a leží v nemocnici v kritickom stave. V neposlednom rade páchatelia vystupujú ako podomoví predajcovia a ponúkajú na predaj tovar (vlnené prikrývky, masážne stroje, zdravotnícke pomôcky, hrnce, nože) a ponúkajú tovar seniorom za výrazné zľavy alebo darčeky zadarmo.

V tejto súvislosti Policajný zbor ďalej upozorňuje, že podvodníci a zlodeji ovládajú veľa spôsobov a manipulačných techník akozískať dôveru seniorov, dostať sa do ich príbytkov, lokalizovať miesto ich úspor a v nepozorovanej chvíli ich okradnúť. Preto Policajný zbor vyzýva seniorov, aby nevpúšťali neznáme osoby do svojich príbytkov, neboli s nimi osamote, nevyberali pred nimi peniaze a nerozmieňali im bankovky, ak keď pôsobia dôveryhodne.

www.desatoro.sk

dôchodcovia - desatoro

 


 
 

Informačné tabule s fotomapou našej obce.Vytlačiť
 

V rámci zveľaďovania našej obce a s nárastom turistiky a hlavne cykloturistov, ktorí prechádzajú našou obcou sme sa rozhodli pre osadenie týchto Informačných tabúľ s fotomapou našich obcí.Fotomapa obce

Pán starosta oslovil spoločnosť CBS spol s.r.o, ktorá fotí letecké snímky a zaoberá sa okrem iného aj výrobou takýchto fotomáp. Stojany vyrobili pán Luboš Barbora a Ivan Beňo.

Tabuľa OUTabuľa dedinaTabuľa HTInformačné tabuľe boli osadené v Prestavlkoch na námesti smerom k Obecnému úradu, v Prestavlkoch na dedine a v Hornej Trnávke pri zastávke.


 
 

Zákaz vyvážania odpaduVytlačiť
 

Vážení občania. Obecný úrad vyhlasuje prísny zákaz vyvážania stavebného odpadu a bioodpadu za obecné dielne v Prestavlkoch.Zákaz sypať smeti Do kontajnerov pred obecnými dielňami je dovolené vyvážať len objemový odpad, ako je nábytok v rozobratom stave, okná bez skla, dvere bez skla, umývadlá, wc misy, linoleá a koberce. Nepatria tam separované zložky odpadu, ako sú plasty, tetrapaky, sklo, kovové obaly (plechovky), papier, elektroodpad a nebezpečný odpad, ktoré zbierame z pred rodinných domov podľa kalendára vývozu, prípadne v 1100 L nádobách umiestnených na verejných priestranstvách v obci. V prípade, že niekomu nie je jasné o aký druh odpadu sa jedná a kde ho má vyviesť, odpoveď nájdete v časti "Služby občanom > Nakladanie s odpadom" alebo kontaktujte pracovníkov obecného úradu.


 
 

dnes je: 23.7.2019

meniny má: Oľga

podrobný kalendár

Ako často navštevujete našu Obecnú stránku?
 
 
12

 
 
 
35

 
 
 
46

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka