Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Významné osobnosti - Ladislav Beňo

PhDr. Ladislav Beňo

 

Ladislav Beňo 

 

Spisovateľ, historik, pedagog, redaktor
* 02. júla 1921 Prestavlky
+ 29. januára 2009 Bratislava

 

Po maturite na gymnáziu v Banskej Štiavnici v roku 1941 krátko učil na ľudovej škole. Ako účastník národnooslobodzovacích bojov prešiel po vypuknutí SNP veliteľskými funkciami partizánskeho oddielu Vysoké Tatry a na veliteľstve 4. ukrajinského frontu i v I. československom armádnom zbore.

Po skončení vojny sa stal dôstojníkom československej armády. Potom pôsobil v školstve, kultúre i vo federálnom Zväze českých a slovenských spisovateľov. Popri zamestnaní študoval a venoval sa i dejinám Slovenska.

Charakteristickou vlastnosťou Ladislava Beňa, vo všetkých oblastiach jeho činnosti, bol jeho prioritný záujem o svojbytnosť Slovenska a jeho rozvoj.

V roku 1973 získal titul PhDr. keď obhájil prácu – Slovanská myšlienka u Slovákov v dvadsiatych až štyridsiatych rokoch 19. storočia.

Jeho literárnu tvorbu ovplyvnili osobné zážitky z obdobia druhej svetovej vojny a z povojnových politických zápasov. Prejavil sa ako svieži rozprávač dramatických udalostí, získaných v bojoch i v povojnovom spoločenskom pohybe.

Debutoval zbeletrizovanou kronikou partizánskeho oddielu Vysoké Tatry Salvy pod končiarmi (1965). Román Nebezpečná zóna (1972) sa odohráva koncom vojny a v prvých rokoch po oslobodení. V roku 1975 vydal román pre mládež Rozviedčik dvoch frontov, opäť z čias protifašistického odboja.

Okrem ďalších mu v roku 1991 vyšiel aj psychologický román Sokyňa (1991) o láske mladých ľudí na pozadí troch generácií.

Z pera Ladislava Beňa, ktorý je vo svojich prózach najsilnejší v dokumentárnej zložke, vyšla aj publikácia Pamätné miesta Slovenského národného povstania vo Vysokých Tatrách (1961) a Slovenské dejiny I. (2008).

Uverejňoval i príspevky v rôznych antológiach , metodické príspevky k učebniciam zemepisu pre školy I. a II. cyklu. Autorsky spolupracoval pri tvorbe rôznych školských filmov a diafilmov.

Obecné zastupiteľstvo v Prestavlkoch udelilo 26. októbra 2003 Ladislavovi Beňovi čestné občianstvo obce Prestavlky.
"Zaslúžil sa o šírenie dobrého mena obce v Slovenskej republike a obohatil ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi."

Ladislav Beňo zomrel 29. januára 2009 vo veku nedožitých 88 rokov.


 

Životopis Ladislava Beňu vo formáte PDF

Ladislav_Beno.pdf(178.3 kB)Životopis Ladislava Beňu

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Ako často navštevujete našu Obecnú stránku?
 
 
12

 
 
 
36

 
 
 
48

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka