Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Poľovnícka spoločnosť LAZEC

Poľovnícka spoločnosť LAZEC Prestavlky

lazec

Korene Poľovníckeho združenia Lazec Prestavlky siahajú až do polovice minulého storočia. Pôvodné združenie tvorili členovia z obcí Prestavlky, Horná Trnávka, Horná Ždaňa, Prochot a Dolná Ždaňa. V rokoch 1961 až 1964 sa pôvodný "Lazec" zaslúžil o výstavbu chaty Luna pod Čákovou. Predsedom poľovného združenia v tom čase bol Ľudovít Hudec z Prestavĺk, tajomníkom Imrich Šátan z Hornej Trnávky a hospodárom Pavel Ivan - vedúci polesia Prochot. Toto združenie zaniklo v roku 1974  zlúčením s PZ Hrádok Lovčica-Trubín a PZ Viničky Žiar nad Hronom. Vzniklo Poľovnícke združenie Sulina. Jeho predsedom sa stal pán Ľudovít Moška.

chata

Po zmene politického systému sa v roku 1994 Poľovnícke združenie Sulina rozpadlo a v roku 1995 vzniklo nové PZ Suchá. Toto sa skladalo z troch pracovných skupín a to Prestavlky, Lovča, Dolná Trnávka. Skupina Prestavlky mala 13 členov. Predsedom poľovníckeho združenia bol Vladimír Beňo, hospodárom Milan Kováč a vedúcim skupiny Prestavlky Ján Abrahám ml.

lazec 4lazec 5lazec 6V roku 2005 zaniklo Poľovnícke združenie Suchá a po 50-tich rokoch opäť vznikla Poľovnícka spoločnosť Lazec Prestavlky, ktorá sa skladá z dvoch pracovných skupín Prestavlky a Dolná Trnávka. Predsedom poľovníckej spoločnosti  sa stal JUDr. Samuel Valent, tajomník Ján Abrahám ml., poľovný hospodár Ľudevít Beňo ml., vedúci skupiny Prestavlky Jozef Demko, vedúci skupiny Dolná Trnávka Jozef Dekýš.

lazec 1lazec 2lazec 3Dnes má Poľovnícky spolok Lazec Prestavlky X členov, predsedom je JUDr. Samuel Valent, tajomník Ing. Daniel Šály, poľovný hospodár Ján Abrahám ml., kynologickým a streleckým referentom Vladimír Beňo, pokladník Ing. Dušan Minich, vedúci skupiny Prestavlky Andrej Abrahám a vedúci skupiny Dolná Trnávka Jozef Dekýš.

 


 

Chata LUNA pod Čákovou

Prvotná myšlienka postaviť chatu pre vtedajšie Poľovnícke združenie LAZEC vznikla v roku 1961 v bývalej krčme u Remenca, kde sa poľovníci schádzali na schôdzach. Prvý návrh bol opraviť chátrajúcu stavbu na Beňovom laze, no pre vzdialenosť a terénnu dostupnosť bol zamietnutý. Druhý návrh bol postaviť chatu na lúke Pod Čákovou, ktorý bol schodnejší a nakoniec aj schválený na členskej schôdzi v roku 1961, ktorá sa konala v Základnje škole v Hornej Trnávke, kde pôsobil ako učiteľ Imrich Šátan, vtedajší tajomník. Projekt zabezpečil vtedajší kandidát PZ Ladislav Švec  z OSP, kde vtedy pracoval. Projektová dokumentácia, ktorú vypracoval Adolfa Pacalaja sa vtedajším funkcionárom pozdával a tak mohli začať so stavbou.

Poľovníci, zamestnanci JRD Prestavlky ako aj občania Prestavĺk sa pustili do stavby. Ľudovít Hudec, Štefan Vincenc, Gabriel Cvenga, Lauko Beňo, Ján Abrahám, Štefan Kuzma, Imrich Šátan, Ladislav Švec, Pavel Tonhajzer, Peter Tonhajzer, Jozef Vida, Július Beňo, Ján Beňo, Jozef Beňo,  Anton Greguš, Cyril Knop, Jozef Glezgo, Július Dekýš, Július Rozenberg, Pavel Foltán, Š. Hudec ako i ďaľší stavbu v roku 1964 dokončili a v auguste toho roku bola chata LUNA Pod Čákovou aj slávnostne otvorená.

Od tých čias prešla chata Luna ale aj poľovnícke združenia ktoré ju využívali rôznymi zmenami. V auguste 2014 sme oslávili 50-te výročie od jej otvorenia. V roku 2016 súčasný Poľovnícky spolok LAZEC, dal vypracovať projektovú dokumentáciu na kompletnú rekonštrukciu chaty. Realizácie rekonštrukcie chaty LUNA Pod Čákovou je naplánovaná na roky 2017 až 2018.

 

Oslavy 50-teho výročia Chaty LUNA Pod Čákovou


 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 
Položky 1-4 z 98

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Ako často navštevujete našu Obecnú stránku?
 
 
12

 
 
 
36

 
 
 
48

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka