Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

SZCH ZO Horná Trnávka

OV SZCH Pohronie sezóna 2017

OV_SZCH_info_rok_2017.doc(88.5 kB)OV_SZCH_info_rok_2017.doc

Základná organizácia Slovenský zväz chovateľov Horná Trnávka

Slovenský zväz chovateľovNaša Základná organizácia SLOVENSKÉHO ZVÄZU CHOVATEĽOV Horná Trnávka (ďalej ZO SZCH) bola založená 23.3.2000, keď došlo k rozpadu ZO SZCH D. Ždaňa. V tom čase by nikto nečakal, že raz budeme najsilnejšou a najväčšou ZO SZCH v rámci  troch silných chovateľských okresov a to B. Štiavnica, Žarnovica a Žiar nad Hronom. Práca našej oblasti je silne spojené s činnosťou Oblastného výboru SZCH Pohronie (ďalej OV SZCH), ktorý spája hore uvedené okresy v jeden chovateľský celok. Od začiatku založenia ZO SZCH bola snaha našich chovateľov zachovať organizované chovateľstvo v rámci okresu, oblasti a štátu. Dnes naši členovia sú z Kremnice, Žiaru nad Hronom, Žarnoviceatď... a samozrejme silné jadro tvoria chovatelia z H. Trnávky a Prestavĺk. Naša oblasť je združená pod Republikovou radou SZCH so sídlom v Bratislave (ďalej RR SZCH). Na Európskej úrovni sú Zväzy chovateľov riadené Európskym Zväzom (ďalej EE). Keď sa v spomienkach vrátime do našich začiatkov tak sme chceli naplniť základné motto SZCH – „chovám pre radosť, krásu a úžitok“. Ďalším dôležitým faktorom bol chov, šľachtenie čistokrvných zvierat pre zachovanie genofondu. Zjednodušene napísané chceli sme chovať kvalitné zvieratá a samo zásobiť svoje rodiny kvalitnou potravinou. Dnešná realita prekonala všetky očakávania. V predsedníctve OV SZCH Pohronie máme 5 našich členov zo sedem riadiacich členov predsedníctva. V RR SZCH máme zastúpenie štyroch členov z našej ZO SZCH. Jeden z našich členov je priamo člen predsedníctva RR SZCH. Členovia našej ZO SZCH výrazne ovplyvňujú budúcnosť organizovaného chovateľstva na Slovensku.

            Medzi naše činnosti, ktoré sme organizovali a spoluorganizovali patria Oblastná súťaž mladých chovateľov, Medzinárodná súťaž mladých chovateľov, Burzy zvierat v Žarnovici, Celoštátna výstava mláďat zvierat, Oblastná výstava zvierat, Pohronská/krajská výstava zvierat, Celoštátna výstava zvierat AX Nitra.

            Súťaže mladých chovateľov sme spoluorganizovali cez OV SZCH Pohronie, kde ako je už hore spomenuté pracuje väčšina členov z našej ZO SZCH. Naši mladí chovatelia (ďalej MCH) vyhrali prvé ročníky Celoštátneho kola MCH. V dnešnej dobe už však sme v danej oblasti na priemernej úrovni. Naše úsilie je veľké, no nedarí sa nám do tímu dotiahnuť zanietených MCH. Vážime si však aj tých pár ktorých máme, lebo sú určite prínosom a budúcnosťou profesionálnej chovateľskej práce.

            Burzy zvierat (ďalej BZ) sme rozbehli v máji v roku 2011. Keď na prvú BZ prišlo cez 300 ľudí v priebehu 3 hodín boli sme veľmi prekvapení. Myšlienka predaja zvierat, krmív, chovateľských pomôcok oslovila širokú laickú verejnosť. BZ sa v rámci okresu Žarnovica stala jednou z TOP akcií. Pre nás to bolo veľké prekvapenie. BZ sme postupne oživili o prednášky o aktuálnych problémoch a dotiahli sme na ne i veľkopredajcov zvierat. Na BZ sa začali predávať aj veci, ktoré s chovateľstvom nesúviseli. Dnes z tradičného priestoru v Central Parku v Žarnovici odchádzame z dôvodu jeho predaja. Máme pár ponúk na nové priestory a tak veríme, že BZ budú pokračovať. Ročná návštevnosť na 7-mych BZ sa pohybovala cez 1500 návštevníkov.

            Oblastná výstava zvierat býva v jesenných mesiacoch kde pre širokú laickú verejnosť prezentujeme naše chovy zvierat.

            Pohronská výstava zvierat býva v našej oblasti raz za 3 roky. Naposledy sme ju usporiadali v roku 2016 kde bolo vystavených 600 ks zvierat. Bola to najväčšia chovateľská akcia v našej oblasti. Výstava je spojenie štyroch silných OV SZCH a to nás Pohronia a ďalších troch OV SZCH - Zvolen, B. Bystrica a R. Sobota. V rámci našej oblasti taká výstava zvierat ako v minulom roku určite ešte nebola, no a najviac vystavených zvierat z našej oblasti bolo od chovateľov ZO SZCH H. Trnávka.

            Celoštátne výstavy sú dve v rámci roka. Jedna výstava je väčšinou počas Agrokomplexu Nitra a druhá je v mesiaci november tiež na AX Nitra spojená so Slovenskými trhmi a výstavou Vyšehradskej štvorky. Je to „plejáda“ vystavených cez 2000 ks zvierat zo SR a okolitých štátov. Tu môžeme porovnať úroveň našich chovov. Veľa našich chovateľov v ZO SZCH nielenže má kvalitné zvieratá, ale aj udáva trendy. Z výstav majú naši chovatelia ocenenia – Čestná cena, Šampión SR, Majster Slovenska a Európska medaila. To sú veľmi pekné úspechy, ktoré sú už ďaleko za cieľmi zadanými pri založení ZO SZCH.

            V roku 2009 sme pomáhali na usporiadaní Európskej výstavy zvierat na AX v Nitre. V tom čase druhým najvyšším riadiacim členom RR SZCH Bratislava bol člen našej ZO SZCH. Na výstave boli vystavené zvieratá z celej EU v počte cez 20 000 ks. Bola to famózna akcia a náš Zväz bol za ňu na zasadnutí EE pochválený. Naši členovia sa pravidelne zúčastňujú aj Európskych výstav. Európska výstava je dobré porovnanie našich chovov a zabezpečí nám možnosť nákupu kvalitných nepríbuzných zvierat do našich chovov. V radoch našich členov ZO SZCH máme aj Európskych šampiónov, čo je maximum toho čo v regióne EU sa dá dosiahnuť.

            Dnešné chovateľstvo sa za posledné roky dosť zmenilo. Už to nie je len výstavnícka činnosť spojená so šľachtením krásnych zvierat podľa stanoveného štandardu vo vzorníku. Dnes  je veľkou pridanou hodnotou zásobenie svojej rodiny zdravou „gazdovsky“ vychovanou potravinou. Svet kvality potravín sa veľmi za posledné roky zmenil, no a to čo mi v prídomových chovoch pestujeme, sú kvalitné čistokrvné zvieratá s dobrou úžitkovosťou. Porovnanie čo i len vajíčok od našich sliepok s veľkochovom je zbytočné. Víťaz v kvalite suroviny je jasný.

            Pravdepodobne naši poprední členovia nie sú až tak v našej obci známi. Faktom je , že v rámci SR máme dvoch členov ocenených najvyšším vyznamenaním SZCH a to zápisom do knihy cti. Naša budúcnosť a snaha je robiť chovateľstvo na profesionálnej úrovni a tak šíriť dobré meno ZO SZCH H. Trnávka / Prestavlky ako i Slovenského Zväzu chovateľov v rámci EU / sveta. Našej obci aj týmto článkom ďakujeme za podporu.

Kontakt na ZO SZCH H. Trnávka
Čierťaský Stanislav st., e-mail: stanislav.ciertasky@gmail.com ,  www.szch.sk.

Spracoval: Čierťaský Stanislav ml.


 

Naše úspechy

Časopis Chovateľ 1/2017

Časopis Chovateľ 1/2017

 

Rok 2003 - "Naši chovatelia opäť úspešní"

Úspešný chovatelia r.2003
 

Naši chovatelia

Naši chovatelia 1

Naši chovatelia 2
 

Súťaž mladých chovateľov

Súťaž mladých chovateľov
 

Odovzdávanie ceny úspešnému chovateľovi r.1999

Odovzdávanie ceny úspešnému chovateľovi


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Ako často navštevujete našu Obecnú stránku?
 
 
12

 
 
 
36

 
 
 
48

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka