Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Významné osobnosti

Významné osobnosti obce Prestavlky

Prestavlky sú rodiskom viacerých významných osobností. V roku 1921 sa narodili hneď dvaja z nich: Ján Augustín Beňo -  rímskokatolícky kňaz a zakladateľ Hnutia Nazaret, ktorý bol roky prenasledovaný a do roku 1959 väznený. Vo svete je známy ako spisovateľ a jeho duchovná tvorba obsahuje tituly ako Deň čo deň, Počuli sme slovo Pánovo, Filozofia, Ako ľudia žijú, Zvon a siréna a iné.
Druhý z nich, Ladislav Beňo - spisovateľ, historik, pedagog, redaktor, patrí k osobnostiam literárnej scény, ktorú preslávili romány Sokyňa a Cigánka. Obec Prestavlky mu v roku 2003 udelila čestné občianstvo obce Prestavlky.
Z mladšej generácie je rodákom obce človek na jednej strane funkciami veľmi významný, stretávajúci sa s vysokopostavenými ľuďmi, no na strane druhej, srdcom otvorený svojou dobrotou a láskou k rodnej obci a jej obyvateľom. Je to profesor Vladimír Báleš, ktorý sa odborne a výskumne venuje problematike bioreaktorov. Ocenením jeho odborných kvalít bolo prijatie za člena pracovnej skupiny Európskej federácie biotechnológie v roku 1998, ako aj zvolenie do výboru Európskej federácie chemického inžinierstva. Je členom slovenskej rektorskej konferencie, členom vedeckých rád: Slovenská akadémia vied, Vyššie učenie technické Brno, Univerzita Komenského Bratislava a Technická univerzita Košice. Prezident republiky ho 1. februára 2003 vymenoval za rektora Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

 


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

Ako často navštevujete našu Obecnú stránku?
 
 
12

 
 
 
36

 
 
 
48

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka